Jak mówimy: Perfum czy perfumy? - poznaj odmiany słowa

Jak mówimy: Perfum czy perfumy? - poznaj odmiany słowa

Gramatyczne zagwozdki dotyczą też kosmetyków, z perfumami na czele. Problemy, jakie mogą sprawiać perfumy podczas deklinacji, dotyczą nie tylko zwykłych osób, ale też sporej rzeczy osób uważanych za autorytety czy chociaż celebrytów. Owszem, jak w przypadku wielu innych wyrazów, zwrotów i związków frazeologicznych, właściwość formy można sprawdzić, posiłkując się słownikami poprawnościowymi. Przyjmując, że to zbyt banalne, warto pochylić się nad zagadnieniem, która forma w mianowniku liczby pojedynczej jest właściwa – perfum czy perfumy.

 

Nieco historii

Perfumy, jak wiele innych słów we współczesnej polszczyźnie, są zapożyczeniem z języka francuskiego. Zapożyczeniem jednak nieoczywistym, bowiem podobne formy można spotkać choćby w łacinie i w językach angielskim, hiszpańskim czy niemieckim. Przez lata spolszczona forma ewoluowała. Świadectwa dawnych form „ta perfuma” czy „ta parfuma” obecne są zarówno w literaturze, jak również w wydanym w 1927 roku Słowniku etymologicznym pod red. A. Brücknera. Jednak dziś forma „ta perfuma” jest uważana za błędną. Język na przestrzeni lat ewoluuje i wiele dawnych form z czasem uznawane są za błędne. Innym razem językoznawcy wspominają o oboczności, czyli o poprawności dwóch form odmiany (np. „cesarzy” i „cesarzów”).

 

Skąd biorą się błędy

Ewolucja, niekiedy jednocześnie znaczeniowa, sprawia, że część użytkowników danego języka uważa starą formę za poprawną. Zdarza się więc, że dawna i nieprawidłowa forma czy odmiana jest czymś idiolektem (odmianą języka właściwą konkretnej osobie, wynikającą z między innymi z jego wieku, wykształcenia, otoczenia, zasobu słów czy sytuacji). Idiolekt ma to do siebie, że może jednoznacznie kojarzyć się z użytkownikiem języka także w przypadku nieświadomych błędów językowych. W mediach kilkoro autorytetów kulinarnych używa określenia „ta perfuma”, mając na uwadze nie mgiełkę Chanel No 5, lecz mocny zapach którejś z potraw lub przypraw. To także jest błędem. O tym, czy dana forma jest poprawna, decyduje nie uzus (czyli większość posługująca się danym językiem), lecz stosowne ograna – w Polsce jest to rada Języka Polskiego, powołana w 1996 roku.

 

Pluralia tantum

Perfumy zalicza się do rzeczowników, które formalnie nie występują w liczbie pojedynczej. Wśród polonistów znane są jako pluralia tantum. W tej grupie można znaleźć: nazwy geograficzne (np. Bieszczady, Pireneje, Węgry), rzeczowniki pospolite (nożyczki, kalesony, sanie, skrzypce, spodnie), nazwy obrzędów (chrzciny, zaślubiny, dożynki, roraty) i wiele innych. Są także perfumy – rozumiane i jako „spirytusowe roztwory substancji zapachowych, zawierające 20-40% koncentratu zapachowego rozpuszczonego w 90-96% etanolu”, i jako inne zapachy (wody kolońskie czy wody perfumowane), i jako intensywne aromaty wydostające się z kuchni.

Perfum czy perfumów? Oczywiście jedyną prawidłową formą jest ta pierwsza. Może to być mylące, bo przecież prawidłowe są formy „pokoi” i „pokojów” czy „sani” i „sań”. Ale to już temat na inną dyskusję.

 

Odmiana słowa perfumy przez przypadki:

Mianownik (kto? co?): perfumy

  • Ładne są te perfumy.

Dopełniacz (kogo? czego?): perfum

  • Nie lubię tych perfum.

Celownik (komu? czemu?): perfumom

  • Muszę oddać to tym perfumom, że są wspaniałe.

Biernik (kogo? co?): perfumy

  • Bardzo lubię perfumy.

Narzędnik (z kim? z czym?): perfumami

  • Pachnę dzisiaj podarowanymi przez Ciebie perfumami.

Miejscownik (o kim? o czym?): perfumach

  • Koleżanka mówiła mi o tych perfumach.

Wołacz (O!): perfumy

  • O! Perfumy!

Jakie perfumy dla nastolatków kupić? Dla chłopca i dziewczynki
Porady

Jakie perfumy dla nastolatków kupić? Dla chłopca i dziewczynki

Okres wieku nastoletniego pachnie letnimi spacerami, wyjazdami na pierwsze koncerty, kolonie, a t...

Co znaczy Parfum, EDP, EDT, EDC, EDF i Eau?
Porady

Co znaczy Parfum, EDP, EDT, EDC, EDF i Eau?

W Polsce często potocznie wszystkie zapachy nazywamy perfumami. Z tego powodu wiele z nas nie zwr...

Komentarze


Brak komentarzy

Skomentuj

Sprawdź nasz Insta gram