Czy perfumy uczulają? Alergia na zapachy - przyczyny, objawy

Czy perfumy uczulają? Alergia na zapachy - przyczyny, objawy

Mimo że używanie perfum kojarzy nam się wyłącznie z przyjemnością i poprawą humoru, to jednak dla niektórych skorzystanie już z niewielkiej ilości pięknego zapachu może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne. Są to osoby, które mają uczulenie na perfumy. Okazuje się, że o tym, że jesteśmy uczuleni na niektóre składniki perfum, możemy dowiedzieć się w każdej chwili swojego życia!

 

Uczulenie na perfumy - jakie są objawy?

Jak wygląda uczulenie na perfumy? Na szczęście, uczulenie na perfumy nie jest tak niebezpieczne jak ukąszenie pszczoły. Praktycznie nieznane są przypadki wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego u osoby, która odnotowała uczulenie na jeden ze składników perfum. Najczęściej występującymi konsekwencjami uczulenia na perfumy są problemy skórne: miejscowe zaczerwienienie, wysypka na szyi, dekolcie i za uszami oraz swędzenie skóry. Zdarza się, że występują też objawy ze strony układu oddechowego (duszności lub ucisk w klatce piersiowej). Niektórzy, wskutek uczulenia na niektóre składniki perfum, mogą również odczuwać dolegliwości zbliżone do tych, które pojawiają się wiosną wraz z katarem siennym, w odpowiedzi na uczulenie na pyłki niektórych roślin. Jeszcze inne osoby mogą cierpieć na uporczywe bóle głowy. Zwykle na początku o niezidentyfikowanej przyczynie, następnie szybko wiązane z używaniem konkretnych zapachów. Bardzo rzadko mogą wystąpić miejscowe obrzęki.

Wszystkie te objawy mogą ustąpić, gdy zaprzestaniemy używania perfum, które nas uczulają. Prawdopodobnie winowajcą jest jeden tylko składnik z konkretnego flakonika. Jeśli wyeliminujemy go, reakcja uczuleniowa również zniknie.

 

Jakie składniki perfum mogą wywołać uczulenie?

Wbrew pozorom, to wcale nie syntetyczne składniki perfum uczulają najczęściej. Głównym winowajcą są substancje pochodzenia naturalnego: pyłki niektórych roślin, składniki mchu, czy olejki. Naukowcy dowiedli, że jednymi z najmocniej i najczęściej alergizujących składników są olejki z limonki, róży, kumaryny i tangerynki. Wśród konkretnych produktów, największe prawdopodobieństwo rozpętania alergii niosą ze sobą perfumy Miss Dior i Chanel No.5.

 

Jak sprawdzić, czy mamy uczulenie na perfumy?

Niestety, ze względu na to, że pełna receptura perfum w wielu przypadkach objęta jest absolutną tajemnicą, nie możemy do końca wiedzieć, czy w produktach, które chcemy kupić, znajdują się substancje zapachowe, które mogą uczulać. Dlatego warto zrobić test jeszcze przed dokonaniem transakcji: udajemy się wówczas do perfumerii i korzystamy z próbki. Psikamy niewielką ilością perfum na skórę i odczekujemy kilka godzin (nie należy w tym czasie myć skóry w tym miejscu). Jeśli nie wystąpi u nas żadna pokrzywka na szyi, na karku, przeczulenie i inne niepokojące objawy, możemy być spokojni. Szczególną uwagę na możliwość wystąpienia niepożądanych reakcji w kontakcie z perfumami powinni zachować astmatycy oraz osoby z alergiami innego rodzaju. U tych osób przeczulenie na zapachy, zarówno w perfumach, jak i w dezodorantach, czy nawet w kosmetykach, to częste zjawisko.

 

Co zrobić, gdy odkryjemy, że mamy uczulenie na perfumy?

Tak naprawdę większość osób, które mają uczulenie na perfumy, może pozbyć się problemu eliminując te produkty, które mają uczulające je substancje. Zdarza się jednak, że alergia na zapachy zaczyna mieć charakter globalny: jedna reakcja alergiczna pociąga drugą i wtedy możemy mieć alergię nawet na dezodorant i na kosmetyki, których wcześniej używaliśmy regularnie. Warto wtedy przestawić się na perfumy dla alergików. Hipoalergiczne perfumy znajdziemy już obecnie w każdej szanującej się drogerii – zapachy są tak udane, jak w przypadku standardowych flakoników.


Jakie perfumy dla nastolatków kupić? Dla chłopca i dziewczynki
Porady

Jakie perfumy dla nastolatków kupić? Dla chłopca i dziewczynki

Okres wieku nastoletniego pachnie letnimi spacerami, wyjazdami na pierwsze koncerty, kolonie, a t...

Co znaczy Parfum, EDP, EDT, EDC, EDF i Eau?
Porady

Co znaczy Parfum, EDP, EDT, EDC, EDF i Eau?

W Polsce często potocznie wszystkie zapachy nazywamy perfumami. Z tego powodu wiele z nas nie zwr...

Komentarze


Brak komentarzy

Skomentuj

Sprawdź nasz Insta gram