Rodzaje podkładów do twarzy

Rodzaje podkładów do twarzy

Podkład to jeden z produktów, który w mojej kosmetyczce ma zawsze swoje stałe miejsce. Dobrze dobrany potrafi zamaskować niedoskonałości cery czy rozświetlić ją,  tuszując oznaki zmęczenia. Przygotowuje też skórę do nałożenia innych kosmetyków, stanowiąc swoiste tło, na którym powstaje idealny makijaż. Czy wiesz, jakie są są rodzaje podkładów do twarzy i który z nich dopasować do swoich potrzeb? Chętnie podzielę się z Tobą własną wiedzą na ten temat.

Jakie są rodzaje podkładów do twarzy?

Wrażliwa i skłonna do podrażnień, sucha, mieszana, tłusta czy dojrzała - w zależności od tego, jaka jest Twoja cera, producenci oferują różne rodzaje podkładów, które zaspokoją jej potrzeby.

  • Podkład do cery mieszanej, która jest najczęstszym przypadkiem u wielu z nas, powinien być "inteligentny", tzn. jednocześnie matowić tzw. strefę T (czoło, nos i broda) ze skłonnościami do wydzielania się nadmiaru sebum i nawilżać pozostałe partie twarzy. W przypadku posiadaczek cery mieszanej doskonale sprawdzają się więc wszystkie lekkie podkłady, typu kremy BB zawierające dodatkowo substancje antybakteryjne i łagodzące podrażnienie.
  • Podkład do cery tłustej, ze skłonnościami do świecenia się, rozszerzonymi porami skóry, zaskórnikami i krostkami powinien również zawierać składniki antybakteryjne, a przede wszystkim mieć właściwości skutecznie ją matowiące. W takim przypadku warto postawić na podkłady pochłaniające nadmiar sebum ze składnikami takimi, jak herbata czy szałwia, pozwalającymi na lekkie ściągnięcie i zmniejszenie porów.
  • Podkład do cery suchej musi w swoim składzie zawierać witaminę E, która chroni przed wolnymi rodnikami przyczyniającymi się do szybszego starzenia skóry, a także skutecznie ją nawilża i lekko natłuszcza. Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej, znajdź najlepiej podkład w formie łatwo rozprowadzającego się mleczka czy fluidu i wklepuj go delikatnie palcami w skórę lub użyj lekko nawilżonej gąbki do nakładania makijażu. Uzyskasz dzięki temu naturalny wygląd, bez efektu maski na twarzy.
  • Podkład do cery wrażliwej, alergicznej i podatnej na podrażnienia powinien mieć prosty skład, bez dodatków substancji takich jak parabeny, składniki zapachowe czy ulepszające kosmetyki. Posiadaczkom cery wrażliwej polecam wypróbowanie naturalnych, mineralnych podkładów z krótkim składem, choć zdaję sobie sprawę, że w ekstremalnych przypadkach również one mogą uczulać.
  • Podkład do cery dojrzałej powinien zawierać substancje delikatnie liftingujące skórę i dodające jej ładnego, naturalnego kolorytu. Sprawdzają się tu podkłady z dodatkiem miki, która łagodzi rysy twarzy i spłyca lekko zmarszczki.
  • Podkład do cery naczynkowej, z tzw. pajączkami powinien być płynny i mocno kryjący. Dodatkowo polecam stosowanie zielonego korektora, który skutecznie tuszuje zaczerwienienia i pajączki.

W szczególnie intensywnych momentach życia, przy natłoku obowiązków i stresie, Twoja cera może sprawiać wrażenie zmęczonej i poszarzałej. W takich sytuacjach polecam z kolei stosowanie podkładu rozświetlającego, z dodatkiem witaminy C wygładzającej naskórek i witaminy B5 o działaniu kojącym i łagodzącym. Perłowe pigmenty znajdujące się w podkładach rozświetlających odbijają światło, co dodaje skórze bardziej promiennego wyglądu.

Jak dobrać właściwie kolor podkładu?

Szeroka oferta podkładów do twarzy powoduje, że często stajemy wobec niej bezradne, nie wiedząc, który z nich należy wybrać. Warto dopasowywać je przede wszystkim do potrzeb swojej skóry oraz jej tonacji. Określisz ją w prosty sposób: przykładając w dziennym świetle białą kartkę papieru do twarzy. Jeżeli skóra na twarzy wydaje się niebieskawa lub różowa - oznacza to, że jej tonacja jest chłodna. W przypadku postrzegania jej jako żółtej lub złotawej - ma ona tonację ciepłą. Idealnie dobrany podkład powinien stapiać się z Twoją skórą. Aby więc go dopasować, nałóż od żuchwy po szyję 3 paski podkładu: od najjaśniejszego do najciemniejszego i wybierz ten, który najmniej odcina się od Twojej cery.

Nie rezygnuj z używania podkładu, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy chcesz, aby Twój makijaż był perfekcyjny i utrzymał się na dłużej. Odpowiednie dobranie tego kosmetyku pozwoli Ci na osiągnięcie efektu promiennej i naturalnej cery.


Makijaż mineralny krok po kroku - co to jest i dla kogo?
Kosmetyki

Makijaż mineralny krok po kroku - co to jest i dla kogo?

Kosmetyki mineralne to coraz częściej wybierana alternatywa dla klasycznych produktów. Polecam je...

Komentarze


Brak komentarzy

Skomentuj

Sprawdź nasz Insta gram